Gündem

ABD ’ye sırt çeviremediler

ABD ’de başkanlık yarışına giren Biden ’in 7 ay önce sarf ettiği sözler siyasetin gündemine oturdu. Biden ’e tepki gösteren iktidar cephesinden ‘bağımsızlık ’ vurgusu yapılırken AKP, hemen hiçbir konuda..

Toplam 24 görüntüleme, Günlük 1 görüntüleme

ABD ’ye sırt çeviremediler

ABD ’de başkanlık yarışına giren Biden ’in 7 ay önce sarf ettiği sözler siyasetin gündemine oturdu. Biden ’e tepki gösteren iktidar cephesinden ‘bağımsızlık ’ vurgusu yapılırken AKP, hemen hiçbir konuda ABD ’ye sırt çeviremedi.

ABD ’ye sırt çeviremediler

Politika Servisi

ABD ’de Donald Trump ile başkanlık yarışına giren Demokrat Partili Joe Biden ’in 7 ay önce bir gazete röportajında sarf ettiği sözler, Türkiye siyasetinin gündemine oturdu. İktidar ve muhalefet temsilcileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan ’a ilişkin “Onu darbeyle değil seçimle devireceğim” diyen Demokrat Parti ’nin başkan adayı Biden ’e tepki gösterdi.

Biden ’in sözlerinin 7 ay sonra dolaşıma sokulması ise tartışmalara neden oldu. Hükümet cephesinden yapılan açıklamalarda “ABD karşıtlığı ve antiemperyalizm vurgusu” yapılırken, siyasal İslamcıların ABD emperyalizmi ile kurduğu tarihsel ilişki dikkat çekiyor. Emperyalizmin tüm dünyada siyasal İslamcı, İhvancı hareketlere olan desteğini azaltmasıyla birlikte dış politikada Amerikan karşıtı söylemler de dillendirilmeye başlandı.

AKP hükümeti, bölgedeki krizler karşısında Rusya ve ABD arasında bir nevi denge siyasetine yönelirken, Rusya ’dan satın alınan S-400 hava savunma sistemleri ABD ve NATO ile olan ilişkilerin daha da gerilmesine neden oldu. Türkiye S-400 ’leri hala aktive edemezken, ABD Senatosu ’ndan da yaptırım tehditleri gelmeye devam ediyor. Zaman zaman Amerikan üslerinin kapatılması gibi konular gündeme servis edilse de hükümet cephesi ABD ’nin karşısında durmayı göze alamıyor.

ERDOĞAN BİDEN’LE DEFALARCA GÖRÜŞTÜ

Daha önce Erdoğan ’la hem ABD ’de hem Türkiye ’de defalarca görüşen Biden, 31 Mart 2016 ’da ‘Nükleer Güvenlik Zirvesi ’ne katılmak için Washington ’da bulunan Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmişti. Erdoğan ’ın konakladığı St. Regis Oteli ’nde gerçekleyen kabule Biden ’la birlikte ABD tarafından; dönemin devlet görevlileri katılmıştı.

TRUMP’IN MEKTUBU KARŞILIKSIZ KALDI

ABD Başkanı Donald Trump ’ın geçtiğimiz yıl ekim ayında gerçekleşen Barış Pınarı Harekatı öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ’a Suriye ’nin kuzeydoğusundaki durumla ilgili anlaşma çağrısı yaptığı mektup gündeme oturmuştu. ABD Başkanı Donald Trump ’ın Erdoğan ’a yazdığı mektupta ‘Aptal olma ’ ifadelerini kullanırken, söz konusu mektup ile ulualararası diplomasi kurallarının çiğnediğini vurgulayan muhalefet, Erdoğan ’ı Trump ’a gereken karşılığı vermemekle eleştirmişti.

RASTLANTI DEĞİL PLANLI

HDP Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüsü Hişyar Özsoy, konuşmanın bugün gündeme sokulmasının planlı bir seçim hesabı olduğunu söyledi. “10 yıl önce Joe Biden Türkiye ’ye geldiğinde ya da Erdoğan ABD ’ye gittiğinde sarılıyordu. Biden ve Erdoğan sarmaş dolaş kucaklaşıyorlardı” diyen Özsoy, “Demek ki köprünün altında çok sular geçmiş ve Erdoğan ’ın kurduğu bu yeni sistem dünya ile uyumlu değilmiş” dedi.

“2009 yılında ‘one minute ’ meselesi vardı. Erdoğan bunu 4-5 yıl kullandı” diyen Özsoy, şu ifadeleri kullandı:

“O söylemin etkisi bitince bu sefer Sisi ’ye karşı Rabia işareti geldi. Böyle bir karşıtlık üzerinden bir süre gitti. Şimdi de başka söylemlerle bunu deniyorlar. Öyle görünüyor ki önümüzdeki seçimlerde muhtemelen batı ile karşı karşıya gelerek, hem İslamcıları hem milliyetçileri popülist bir söylemle etrafında tutmaya çalışacaktır. Bu açıdan bakıldığı zaman Erdoğan ’ın Ayasofya çıkışı ve batılı ülkelerle didişmesi öyle çok rastlantısal değildir. Bunlar çok planlı şekilde tasarlanıyor.”

7 AYDIR NEDEN TEPKİ VERMEDİNİZ?

Konuya ilişkin açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise “Önce şu soruyu gerçekten sormak gerekiyor” diyerek, “7 ay önce yapılan açıklama ortada dururken bu ülkenin Cumhurbaşkanı kimdi? Bu ülkenin sarayında kim oturuyordu? Dışişleri Bakanı kimdi?” diye sordu. Kılıçdaroğlu, “Hadi bütün bunlardan vazgeçtim. Perguleci Fahrettin neredeydi? 7 aydır tepki vermediler. Neden şimdi tepki veriyorlar?” ifadelerini kullandı. CHP ’nin Türkiye ’nin bağımsızlığı için mücadele eden bir gelenekten geldiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Hiçbir emperyal gücün gölgesini dahi kabul etmiyoruz. ‘Çünkü bağımsızlık bizim karakterimizdir. ’ Bu karakterden yola çıktık. Beni üzen şey gerçekten de 7 ay önce söylenen bu sözlere Dışişler Bakanı ’nın, Erdoğan ’ın, Fahrettin Altun ’un, kendi kadrolarının tepki vermeyip 7 ay sonra bunu Türkiye ’nin gündemine getirilmesi. Gerçekten merak ediyorum. Neden? Acaba yine birileri ‘bunu kullanın deliğe süpürmeyin ’ mi dedi? Biz bunları merak ediyoruz.”

Toplam 25 görüntüleme, Günlük 2 görüntüleme

0Shares

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL