Gündem Siyaset

Bütçede açık veren AKP’li belediye, 300’den fazla arsayı satışa çıkardı

AKP ’li Karacabey Belediyesi, bütçe açığı nedeniyle 300 ’ü aşkın arsayı satma kararı aldı. AKP ’li Bursa Karacabey Belediyesi, belediye meclisinde alınan kararlar ile 8 mahalle ve köydeki 300 ’ü..

Toplam 150 görüntüleme, Günlük 1 görüntüleme

Bütçede açık veren AKP’li belediye, 300’den fazla arsayı satışa çıkardı

AKP ’li Karacabey Belediyesi, bütçe açığı nedeniyle 300 ’ü aşkın arsayı satma kararı aldı.

Bütçede açık veren AKP'li belediye, 300'den fazla arsayı satışa çıkardı

AKP ’li Bursa Karacabey Belediyesi, belediye meclisinde alınan kararlar ile 8 mahalle ve köydeki 300 ’ü aşkın arsayı satışa çıkardı. Bazı köylüler, satış kararını belediye binasının önünde protesto ederek satışın iptal edilmesini istedi.

Cumhuriyet ’ten Sefa Uyar ’ın haberine göre, konuya ilişkin konuşan Karacabey Belediyesi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis üyesi Murat Tanrıverdi de belediyenin bütçe açığı verdiğini ve satışlar ile bütçe açığının kapatılmaya çalışıldığını söyledi.

Bursa ’nın, AKP ’li Karacabey Belediyesi, mayıs ayında olağanüstü olarak düzenlenen belediye meclisi toplantısı ile temmuzda yapılan belediye meclisi toplantısında, 8 farklı mahalle ve köydeki toplam 316 arsa ve tarla için satış kararı aldı.

Satışa çıkarılan yerlerin fiyatları ise 50 bin lira ile 487 bin lira arasında değişiklik gösterdi. Satış kararı alınan alanların 163 ’ü Aşağıfevzipaşa, 126 ’sı ise Taşlık köyünde bulunuyor. Aşağıfevzipaşa köylüleri, söz konusu alanların mera vasfının tespiti ve satışın iptali için Bursa 4. İdare Mahkemesi ’ne dava açtı.

KÖYLÜLER SATIŞA TEPKİLİ

Söz konusu alanların satışına yönelik ihaleler başlarken, köylüler satışlara tepki gösterdi. Aşağıfevzipaşa köylüleri, satışa tepki göstermek için belediye binasına yürüdü.

Adını vermek istemeyen bir köylü, satışa çıkarılan alanların daha önce mera olarak kullanıldığını, köy tüzelkişiliğine ait alanların büyükşehir yasası ile birlikte belediye adına tescil edildiğini söylerken “Bizim hayvanlarımız var. Buraların eski vasfı zaten meraydı. Köylüler hayvanları ile buraya çıkıyordu. Bizim için en önemlisi bu. Kullanılabilir meramız az” dedi.

Köylülerin belediye başkanı ile görüşmesinde, belediye başkanının “Hizmet yapmamız için bir yerleri vermemiz gerekiyor” dediğini kaydeden köylü, “Alanların satılmamasını istiyoruz. Belediyenin toprak satıp hizmet yapmasına karşıyız. Belediyenin elindeki kaynakları iyi kullanamamasının sonucunu biz ödemek istemiyoruz” tepkisini gösterdi.

CHP ’li Karacabey Belediyesi Meclis üyesi Tanrıverdi ise belediyenin uzun süredir bütçesini dengeleyemediğini belirtti. Belediyenin müteahhitlik giderleri, sosyal tesisler, danışma yönetim ve işletim giderleri ile mevduat faizlerine ek ödenek sağlamak istediğini, bunun için de satış gelirlerinin ek ödenek olarak aktarılması kararı alındığına dikkat çeken Tanrıverdi, “Belediye, açığı kapatmak için buraları satmak istiyor” dedi.

Toplam 151 görüntüleme, Günlük 2 görüntüleme

0Shares

YORUMLAR (2)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL