Foto Galeri

SMA hastalığı nedir? SMA hastalığı belirtileri ve tedavisiyle ilgili merak edilenler

Bebek ölümlerine neden olan genetik hastalık SMA hastalığı tedavisi ve belirtileri gündemde yer almaya devam ediyor. Hareket kabiliyetini etkileyen ve bebeklerde daha sık ölüm nedeni olarak kabul edilen SMA hastalığı..

Toplam 26 görüntüleme, Günlük 1 görüntüleme

SMA hastalığı nedir? SMA hastalığı belirtileri ve tedavisiyle ilgili merak edilenler

Bebek ölümlerine neden olan genetik hastalık SMA hastalığı tedavisi ve belirtileri gündemde yer almaya devam ediyor. Hareket kabiliyetini etkileyen ve bebeklerde daha sık ölüm nedeni olarak kabul edilen SMA hastalığı her 6 bin doğumdan birinde görülüyor. SMA tanısı çoğunlukla DNA testi sonucuyla konuyor. İşte, detaylar.


SMA HASTALIĞI NEDİR

SMA HASTALIĞI NEDİR?

SMA açılımıyla Spinal Müsküler Atrofi, hareket sinir hücrelerinden (motor nöronlardan) kaynaklı ilerleyici kas kaybı ile karakterize nadir bir nöromüsküler hastalıktır. SMA hastalığıyla mücadele edenlerin bacaklardaki zayıflık, kollardakinden daha fazladır. Güçsüzlüğün şiddeti, ilk başlangıç yaşı ile ilişkilidir. Semptomlar SMA tipine, hastalığın evresine ve bireysel faktörlere bağlı olarak değişir. Doğuştan gelen genetik bir hastalık olan Spinal Müsküler Atrofi, özellikle akraba evliliklerinden doğan çocuklarda görülüyor.SMA hastası çocuklar çoğunlukla yatağa bağımlı olarak yaşamlarını sürdürebiliyor.


SMA SEMPTOMLARI (BELİRTİLERİ) NELERDİR

SMA SEMPTOMLARI (BELİRTİLERİ) NELERDİR?

Genel kas güçsüzlüğü, zayıf kas dokusu, gevşeklik veya flop eğilimiGelişimsel kilometre taşlarına ulaşmada zorluk, oturma / ayakta durma / yürüme zorluğu

Küçük çocuklarda: otururken kurbağa bacağı pozisyonunun benimsenmesi (kalçalar çekilir ve dizler bükülür)

Solunum kaslarının kuvvet kaybı: zayıf öksürük, zayıf ağlama (bebeklerde), akciğerlerde veya boğazda salgıların birikmesi, solunum zorluğu

Ağır SMA tipinde, çan şeklindeki gövde (sadece solunum için karın kaslarının kullanılması nedeniyle)

Dilin fasikülasyonları (seğirmesi)

Emme veya yutma zorluğu, zayıf beslenme


SMA NASIL TEDAVİ EDİLİR

SMA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Belirli bir tedavisi olmayan SMA’da sadece bazı bakımlar yapılarak, hastanın yaşam kalitesinin artırılması amaçlanıyor. SMA hastalığında kesin tedavinin bulunması için 2 tür çalışma yapılıyor. Bunlardan biri genetik terapi. Bu terapi ile SMA rahatsızlığının nedenleri ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Diğer tedavi şekli ise hücresel değiştirme terapisi. Bu yol ile ölü hücreler veya ölmeye başlayan hücreler yenileriyle değiştirilmeye çalışılıyor.


SMA Tip 1 hastası olan gençlerde motor nöronlar yenilenmeye daha uygun. Ancak omurilik zedelenmesinden kaynaklanan SMA rahatsızlıklarında hangi hücrelerin değiştirilmesi gerektiği henüz tespit edilebilmiş değil. Ayrıca SMA Tip 1 hastası olan bebeklerde omuriliğe kök hücre enjekte edilmesi fayda sağlayabiliyor. Bunun temel nedeni, küçük çocukların hala gelişim çağında olmaları. Bebeklerde ve çocuklarda kök hücrelerin yaşam şansının çok fazla olması fırsat olarak nitelendiriliyor. Travma ve omurilik zedelenmesinden sonra ortaya çıkan rahatsızlıklar da ise, hücre nakli pek mümkün olmuyor.

Toplam 27 görüntüleme, Günlük 2 görüntüleme

0Shares

YORUMLAR (1)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL